DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Fehér Kócos - Komondor Kennel FCI

Jászkiséri Kócos Vatta

Vítejte na stránce komondor.wbs.cz v sekci Jászkiséri Kócos Vatta

 Jászkíséri Kócos Vatta - DKK 0/0, DKL 0/0 (hips and elbows dysplasia A) , oční testy PRA, C, LL,... negativní (eyes test PRA, C, LL ,...negativ)  

 originál PP Jászkíséri Kócos Vatta    Podrobné posouzení DKK a DKL Jászkíséri Kócos Vatta

Ocenění a tituly Vatty

3x Národní vítěz, Klubový vítěz 2005Vítěz speciální výstavyČeský junior šampion, Res. CACIB, 4x BOB, 8x CAC ČR, Res. CAC, 3x CAJC,12x výborný,velmi nadějný(předčasné ukončení výstavní kariéry v 8/2006 - úraz čelisti) 

 Jászkiséri Kócos Vatta

 otec Vatty Hét Szilvafás Menti Kajla.jpg (26 KB)  matka Vatty Szalkaszéli Subás Álom sestra Vatty Jaszkíséri Kócos Varkocs HD-frei.jpg (12 KB)  prapraděd Vatty Argentina - Téri Félix.jpg (134 kb)  Prapraděd Vatty Argentina-Téri Félix  praděd Vatty Kulcsár   

Vatta je první chovnou fenou naší stanice, byla importována ze země původu. Ve věku 7 let jsme nechali provést oční testy, výsledky negativní na všechna vyšetřovaná onemcnění. O rok dříve - ve věku šesti let - jsme se rozhodli pro vyhodnocení DKK a DKL, v době jejího uchovnění toto povinností nebylo. Výsledek DKK 0/0 a DKL 0/0 rovněž. Vatta přeskakuje bez zaváhání i zátarasy vyšší než 1m z místa... Co se týká její stavby těla, je spíše kvadratického rázu, je lehčím (její váha 40-42 kg) a elegantním typem feny komondora, zvláště její prostorný a velmi lehký pohyb je její předností. Pocit lehkosti umocňuje její šňůrovitá jemnější srst. Další velkou předností je velmi tmavý pigment a pro chov důležitá sexualita a silně vyvinuté mateřské pudy. Všechny její porody probíhaly velmi snadno. Je velmi pečlivou matkou. Svým potomkům předává především negativní dysplazii, čisté a jasné oči s pevnými víčky. Její přinosem pro chov je vedle zdraví i povaha, je vyrovnaná, neagresivní fena, je velmi inteligentní, citlivá  a vnímavá, není tak tvrdohlavá ve slova smyslu pod jakým si představujeme komondora. Při ostraze je sebevědomá, bohužel na svou dominanci doplatila při hlídání koní, kdy utrpěla úraz čelisti, kvůli kterému jsme předčasně ukončili její výstavní kariéru. V naší přítomnosti je na svém  teritoriu mazlivá i k osobám, které nezná, v povaze není tak nedůvěřivá. Je silně závislá na své rodině, miluje kontakt s člověkem. O to víc, jak nám je až oddanou fenou, ve smečce je dominantní, dá se říci Alfa fenou. Je jakousi přirozenou autoritou. V posledních letech svou dominanci vůči ostatním psům ve smečce neprojevuje a je k nim velmi tolerantní. Bezproblémově přijímá i dospělé jedince do smečky (kolie Áron a její dcery Abigél a Csinos). V jejím rodokmenu najdeme známá jména výjimečných komondorů, její otec Hét Szilvafás-Menti Kajla se významnou měrou podílel na posledních generacích komondorů, stejně jako velmi úspěšná matka Szalkaszéli Subás Álom (DKK 0/0). Pochlubit se Vatta může Argentina-Téri Félixem či jeho synem Kapostáji Öshonos Kulcsárem (DKK 0/0), ale i dalšími...  Jak jsme se již zmínila, velkým přínosem Vatty je předávaná negativní dysplazie, z jejích všech 4 vrhů, kdy pokaždé byl jiný otec, mají všechna štěňata, u kterých se vyhodnocení provádělo dysplazii negativní, všechna tedy DKK 0/0. Konkrétně se jedná o Arese, Abigél, Afrodita, Bájos, Bogi, Becsese, Csárdás, Csillu, Cerberuse, Elektru a Erisz. V naší CHS spolu s ní žijí i její dcery Abigél, Elektra a Erisz Fehér Kócos, všechny I. třída chovnosti.  
Vzhledem k tomu, že se Vatta narodila v roce 2002, užívá si zaslouženého psího důchodu se všemi privilegii, které k tomu patří. Ačkoli se u komondora udává dožití průměrného věku 12,5 a ona teprve oslaví své desáté narozeniny, nebereme to jako samozřejmost a snažíme se, aby Vattynka tuto pomyslnou hranici překročila a byla s námi co nejdéle. Zatím tomu její pevné zdraví a spousta elánu jen a jen nasvědčují :)


Jászkíséri Kócos Vatta leden 2009